//

Dzisiaj jest wtorek
26 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
4.19 °C

.
Gości na portalu: 83
.
Polecamy
Wypadek z udziałem motocykla
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2019-08-15, godz.22:06

Dziękczynienie za tegoroczne plony

W czwartek 15 sierpnia 2019 roku przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 99. rocznica Cudu nad Wisłą – “Bitwy Warszawskiej”.


Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego od roku 1950 – ustanowił go papież Pius XII 1 listopada 1950 r. w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg), w odpowiedzi m. in. na prośbę polskich biskupów.


Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzona przez Kościół katolicki 15 sierpnia, sięga V wieku i jest rozpowszechniona w całym chrześcijaństwie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Nowy Testament nigdzie nie wspomina o ostatnich dniach życia, śmierci i o Wniebowzięciu Matki Bożej. Nie ma Jej grobu ani Jej relikwii. Ale od początku dziejów Kościoła istniała żywa wiara, że Maryja “wraz z ciałem i duszą” została wzięta do nieba.





Tradycyjnie już w tę maryjną uroczystość wierni parafii pw. św. Józefa w Osieku nad Notecią licznie zgromadzili się na Mszy Świętej Dziękczynnej za tegoroczne plony. Przed rozpoczęciem Eucharystii Ks. Adam Przyborski, proboszcz parafii w Osieku nad Notecią, powitał delegację i poczty sztandarowe. Następnie Kapłan dokonał poświęcenia wieńca dożynkowego i kwiatów, które wierni przynieśli na Mszę Świętą.



W homilii Ks. Proboszcz osieckiej parafii zwrócił uwagę na wydarzenie Wniebowzięcia NMP. Odwołał się do dogmatu o Wniebowzięciu. - Warto, abyśmy i dzisiaj na nowo uzmysłowili tę wielką prawdę. Bowiem 1 listopada 1950 ogłoszono: “Powagą Pana naszego Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła i Naszą, ogłaszamy, orzekamy i określamy jako dogmat objawiony przez Boga: że Niepokalana Matka Boga, Maryja zawsze Dziewica, po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej”. Dalsza część homilii poświęcona została dziękczynieniu za plony. W święto plonów wybrzmiewa pieśń ptaków pod niebem, brzmi chwała całego stworzenia: Ojciec niebieski troszczy się o nas. Brzmi pieśń pochwalna dla Stworzyciela, który wszystkim wspaniale kieruje. Zdziwienie, zdumienie, chorał w najwyższej tonacji o cudownych dziełach Bożych, o nieopisanej mądrości stworzenia, o pełni i bogactwie Jego darów – powiedział w trakcie homilii Ks. Adam Przyborski.


Tekst/ Zdjęcia: Ks. Patryk Styba   

Powrót do strony głównej