25 listopada 2024 . Temperatura powietrza 8.63 °C . Gości na portalu: 23 . |
- ... (czytaj więcej) . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2019-09-11, godz.23:13Ubiegłoroczny rajd rowerowy zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska został bardzo przychylnie przyjęty przez biorących w nim udział rowerzystów. Tak też było w ostatnią sobotę sierpnia br. Rowerowa wyprawa pn. „Pałace i dwory gminy Wyrzysk” zgromadziła 41 uczestników (chętnych było znacznie więcej, ale liczbę osób ograniczono ze względów organizacyjnych). Rajdowi nadano imię Emilii i Mieczysława Chłapowskich – szlachciców gospodarujących przez ok. trzydzieści lat XX w. w Bagdadzie, wielce zasłużonych dla Ziemi Wyrzyskiej, społeczników i działaczy niepodległościowych, pozostających w dobrej pamięci mieszkańców Bagdadu i Glesna, gdzie są pochowani na cmentarzu parafialnym.
Pałace i dwory gminy Wyrzysk
Ubiegłoroczny rajd rowerowy zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska został bardzo przychylnie przyjęty przez biorących w nim udział rowerzystów. Tak też było w ostatnią sobotę sierpnia br. Rowerowa wyprawa pn. „Pałace i dwory gminy Wyrzysk” zgromadziła 41 uczestników (chętnych było znacznie więcej, ale liczbę osób ograniczono ze względów organizacyjnych). Rajdowi nadano imię Emilii i Mieczysława Chłapowskich – szlachciców gospodarujących przez ok. trzydzieści lat XX w. w Bagdadzie, wielce zasłużonych dla Ziemi Wyrzyskiej, społeczników i działaczy niepodległościowych, pozostających w dobrej pamięci mieszkańców Bagdadu i Glesna, gdzie są pochowani na cmentarzu parafialnym.
Rajd wyruszył z parkingu przy wyrzyskim PBRol. – tu rowerzyści zostali powitani przez z-cę burmistrza Wyrzyska Jacka Wiśniewskiego. Na trasie przejazdu (ok. 40 km) znalazły się następujące siedziby szlacheckie:
Dąbki: neobarokowy pałac Bnińskich (z II połowy XIX w.),
Bagdad: dwór Chłapowskich (z połowy XIX w.),
Glesno: dwór Bnińskich, potem Chłapowskich (z końca XVIII w.),
Hercowo: dwór – willa w stylu historyzmu włoskiego Paula Rahma (z początku XX w.),
Rzęszkowo: pałac Piotrowskich (z końca XIX w.).
Podczas krótkich postojów przedstawione zostały najważniejsze informacje o tych przepięknych budowlach. W czasie obiadu w gościnnym Gleśnie swoją wiedzą o tej miejscowości i dziejach rodu Chłapowskich podzielił się Czesław Grabowski, który w roku ubiegłym podczas obchodów 600-lecia Glesna wcielił się w postać hrabiego Mieczysława. W Hercowie i Rzęszkowie ciepło przywitały rajdowców obecne właścicielki tych niezwykłych obiektów: panie Elżbieta i Agnieszka.
Zarząd TPW wyraża podziękowania Felicjanowi Pikulikowi – prezesowi Zarządu Stadniny Koni w Dobrzyniewie i Kazimierzowi Zielińskiemu – kierownikowi Gospodarstwa w Gleśnie za możliwość spożycia posiłku. Podobnie jak w roku ubiegłym rajd przebiegł bardzo sprawnie dzięki wzorowej służbie funkcjonariuszy wyrzyskiej Policji, którzy ubezpieczali przejazd. Profesjonalne zdjęcia (i film) wykonał uczestnik wyprawy – Andrzej Pyszka, wielki miłośnik sportu rowerowego i przyrody.
Wydarzenie zostało dofinansowane przez Powiat Pilski.
Tekst: Piotr Holc (TPW)
Zdjęcia: Andrzej Pyszka i Rafał Głyżewski
Powrót do strony głównej Zdjęcia: Andrzej Pyszka i Rafał Głyżewski