//

Dzisiaj jest poniedziałek
25 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
8.50 °C

.
Gości na portalu: 27
.
Polecamy
Gromadno na podium w Trzeboniu
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2019-09-18, godz.20:19

Narodowe Czytanie 2019

9 września 2019 roku po raz czwarty Biblioteka Publiczna w Wyrzysku włączyła się w czytelnicze święto jakim jest Narodowe Czytanie. Przygotowane z wielką dozą dbałości o wystrój, o szczegóły i artystyczny wyraz poniedziałkowe spotkanie miało kameralną atmosferę.


Do tegorocznego Narodowego Czytania Para Prezydencka wybrała osiem nowel. Były to następujące utwory: "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, "Dym" Marii Konopnickiej, "Katarynka" Bolesława Prusa, "Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: "Sanatorium pod Klepsydrą") Bruno Schulza, "Orka" Władysława Stanisława Reymonta, "Rozdzióbią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, "Sachem" Henryka Sienkiewicza i "Sawa" (z cyklu: "Pamiątki Soplicy") Henryka Rzewuskiego. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. W wyrzyskiej bibliotece tegoroczną lekturą były "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego, a czytany fragment "Sawa" to opowiadanie napisane w 1841 roku, jeszcze przed Powstaniem Styczniowym. To niezwykle wciągająca i barwna historia.





Na zaproszenie do czytania odpowiedzieli: Jacek Wiśniewski – zastępca Burmistrz Wyrzyska, Iwona Schulz – radna Rady Powiatu, Danuta Buryta-Arndt – dyrektor Szkoły Podstawowej w Wyrzysku, Piotr Holc- prezes Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska, Agnieszka Marcinkowska-Beznosik – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku, Katarzyna Jaśkiewicz – polonistka za Szkoły Podstawowej w Wyrzysku oraz Patrycja Maliszewska – uczennica z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku. Akcja Narodowe Czytanie ma na celu promowanie czytania i polskiej literatury, a wybrane utwory reprezentowały różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne, ale łączyło je to, że są na trwałe wpisane w historię literatury polskiej.















Wszystkim, którzy aktywnie włączyli się tego dnia w czytanie składamy serdeczne podziękowania.

M-GOK, Biblioteka Publiczna w Wyrzysku   

Powrót do strony głównej