//

Dzisiaj jest poniedziałek
25 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
9.75 °C

.
Gości na portalu: 69
.
Polecamy
Wybudują drogę w Auguścinie
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2019-12-15, godz.22:59

Promocja "Notatnika obozowego" M. Mędlewskiego

9 grudnia 2016 r. Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska zaprezentowało „Korespondencję do żony i córki z Oflagu VII A Murnau” i „Bajki dla Bożenki” Michała Mędlewskiego (1912-1997) – znakomitego prozaika, poety i dziennikarza, który mieszkał i pracował w Wyrzysku przez pół wieku.


W miniony poniedziałek, tj. 9 grudnia 2019 r., także w Willi Starosty w Wyrzysku, po trzech latach od tamtego wydarzenia – odbyła się promocja „Notatnika obozowego” tegoż autora (to już dziewiąta publikacja Towarzystwa). Na zaproszenie TPW odpowiedziało wielu mieszkańców naszego miasta i gminy, którzy licznie przybyli na spotkanie poświęcone tym niezwykłym zapiskom, stanowiącym swoiste dopełnienie listów i kart pocztowych wysłanych przez Michała Mędlewskiego z obozu jenieckiego w Murnau. Władze powiatowe reprezentowali: Maria Bratkowska – etatowy członek Zarządu Powiatu w Pile oraz radni Rady Powiatu w Pile – Iwona Schulz i Stefan Rymer, natomiast władze naszej gminy: zastępca burmistrza Wyrzyska – Jacek Wiśniewski i zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Wyrzysku – Piotr Radwański. W gronie uczestników tego wieczoru byli także ks. Mariusz Stachowiak – proboszcz wyrzyskiej parafii i Tadeusz Perliński – były burmistrz. Nie zabrakło (podobnie jak przed trzema laty) córek pisarza: Bożeny Mędlewskiej-Pankowskiej i Marii Mędlewskiej-Dudy wraz z innymi osobami z rodziny.


Michał Mędlewski jako adiutant dowódcy Batalionu Obrony Narodowej „Nakło” przebył cały szlak bojowy tej formacji w kampanii wrześniowej 1939 r. Do niewoli dostał się podczas bitwy nad Bzurą. Początkowo przebywał w obozach przejściowych w Żyrardowie i Krotoszynie, a od 4 listopada 1939 był jeńcem nr 16586 Oflagu VII A Murnau w Górnej Bawarii – aż do wyzwolenie tego obozu 29 kwietnia 1945 r.








Zapiski w notatniku obejmują okres od 15 X 1939 r. do 2 III 1940 r., kiedy to młody podporucznik zakończył jego pisanie ze względu na wprowadzenie przez niemiecką komendę obozu obowiązku cotygodniowego przedkładania pamiętników do aprobaty cenzorów. Notatnik posiada dużą wartość historyczną, dokumentalną, prezentuje przekonania i poglądy autora, pozwala lepiej zrozumieć jego poezję i prozę, które są głęboko osadzone w przeżyciach wojennych pisarza.


Spotkanie prowadził Piotr Holc – przewodniczący TPW. Prelekcję wygłosił Roman Chwaliszewski – znany regionalista, autor opracowania „Batalion Obrony Narodowej „Nakło” w wojnie obronnej 1939 r.” Zostały też zaprezentowane fragmenty „Notatnika obozowego” – znakomicie odczytali je Michał Codro i Stanisław Knioła. Wysłuchano także kilku przejmujących pieśni w perfekcyjnym wykonaniu uczennic wyrzyskiej szkoły podstawowej – Karoliny Mróz i Klaudii Duszczak.







Opublikowanie tej nieznanej dotąd – jakże osobistej części spuścizny Michała Mędlewskiego – stało się możliwe dzięki dotacji z budżetu Powiatu Pilskiego, a patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Eligiusz Komarowski – starosta pilski.


Tekst: Piotr Holc   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.