25 listopada 2024 . Temperatura powietrza 6.63 °C . Gości na portalu: 60 . |
O DRUGIM TERMINIE PRZETARGU ... (czytaj więcej) Czy zastanawiali się ... (czytaj więcej) . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2020-03-03, godz.00:36Wydawanie książek poświęconych przeszłości Wyrzyska i jego okolic, ale także Krajny, stanowi ważny obszar działalności Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Niespełna trzy miesiące temu, na początku grudnia 2019 r., nasze Stowarzyszenie opublikowało „Notatnik obozowy” Michała Mędlewskiego, natomiast w ostatnią sobotę lutego br. w Klubie Miejskim w Wyrzysku odbyła się promocja „Dziejów powiatu wyrzyskiego w zarysie” Romana Chwaliszewskiego. TPW jest nie tylko wydawcą tej monografii, nasi członkowie podjęli się także m.in. prac związanych z jej redakcją i doborem fotografii itd.
Promocja książki Romana Chwaliszewskiego
Wydawanie książek poświęconych przeszłości Wyrzyska i jego okolic, ale także Krajny, stanowi ważny obszar działalności Towarzystwa Przyjaciół Wyrzyska. Niespełna trzy miesiące temu, na początku grudnia 2019 r., nasze Stowarzyszenie opublikowało „Notatnik obozowy” Michała Mędlewskiego, natomiast w ostatnią sobotę lutego br. w Klubie Miejskim w Wyrzysku odbyła się promocja „Dziejów powiatu wyrzyskiego w zarysie” Romana Chwaliszewskiego. TPW jest nie tylko wydawcą tej monografii, nasi członkowie podjęli się także m.in. prac związanych z jej redakcją i doborem fotografii itd.
„Dzieje powiatu wyrzyskiego w zarysie” to trzecie opracowanie książkowe R. Chwaliszewskiego, które wydało TPW, a zarazem dziesiąta książka w całej naszej ponad 35-letniej historii – niejako więc jubileuszowa. R. Chwaliszewski – wybitny regionalista, znawca północnej Wielkopolski, niestrudzony popularyzator dziejów i dziedzictwa kulturowego tego regionu – zwłaszcza Krajny, jest członkiem honorowym TPW od 1987 r.. Spod jego pióra wyszło już ponad 200 rozmaitych opracowań historycznych, artykułów, wydawnictw zwartych.
Patronat honorowy nad „Dziejami powiatu wyrzyskiego w zarysie” objęli: Bogusława Jagodzińska – burmistrz Wyrzyska i Eligiusz Komarowski – starosta pilski. Koszty wydawnicze pokryli: Gmina Wyrzysk, TPW, Powiat Pilski i państwo Gizela i Ryszard Kalinowscy z Piły.
Na zaproszenie burmistrz Wyrzyska i TPW odpowiedziało wielu mieszkańców Wyrzyska i gminy, ale także innych miejscowości leżących kiedyś w granicach dawnego powiatu wyrzyskiego, a nawet bardziej oddalonych (np. Bydgoszczy czy Grudziądza). Władze naszej gminy reprezentowali: burmistrz Wyrzyska – Bogusława Jagodzińska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Wyrzysku – Ryszard Sell i Piotr Radwański wraz z radnymi: Stefanem Wełniakiem i Łukaszem Napierałą, natomiast przedstawicielami powiatu pilskiego byli radni Rady Powiatu w Pile: Iwona Schulz i Stefan Rymer. Nie zabrakło dyrektorów szkół podstawowych i przedszkoli, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych i członków stowarzyszeń. W gronie uczestników tego wieczoru znaleźli się też ks. Mariusz Stachowiak – proboszcz wyrzyskiej parafii i Tadeusz Perliński – były burmistrz. Gościliśmy również burmistrza Miasta i Gminy Wysoka – Artura Kłysza, przewodniczącego Rady Gminy Białośliwie – Krzysztofa Sonnenberga i Ryszarda Kalinowskiego – ostatniego sekretarza Prezydium Powiatowej Rady Narodowej. Miłym akcentem uroczystości było pojawienie się 5 członkiń Towarzystwa w strojach krajeńskich, które zostały uszyte z ich inicjatywy (i przez nie same sfinansowane).
Główną częścią spotkania było wystąpienie autora opracowania, poprzedzone krótkim programem artystycznym w wykonaniu trzech uczennic wyrzyskiej szkoły podstawowej (zaprezentowana została piosenka ze słowami J. Pietrzaka „Taki kraj” i wiersz Z. Seroki „Dziecięcych zabaw dawny czar”).
Książka liczy 184 strony, zawiera imponującą liczbę przypisów – 493, odnoszących się do ponad 200 pozycji bibliograficznych, co ułatwia podjęcie samodzielnych badań nad dziejami naszego powiatu, który istniał w latach 1818-1975 i obejmował terytorium dzisiejszych 8 gmin: Białośliwia, Łobżenicy, Miasteczka Krajeńskiego, Mroczy, Nakła nad Notecią, Sadek, Wyrzyska i Wysokiej. Cennym dodatkiem są ilustracje ze zbiorów R. Chwaliszewskiego, TPW, R. Głyżewskiego i Aleksandry Pasiety, która udostępniła nam część swojego zbioru kart pocztowych z I połowy XX w.
Publikacja powstała w związku z 200. rocznicą utworzenia powiatu wyrzyskiego oraz z okazji 100. rocznicy powrotu terenów byłego powiatu wyrzyskiego w granice odrodzonej Rzeczypospolitej.
W organizację promocji książki włączył się także M-GOK w Wyrzysku, z którym nasze Stowarzyszenie współpracuje przy organizacji wielu przedsięwzięć.
Tekst: Piotr Holc (TPW)
Zdjęcia: Rafał Głyżewski
Powrót do strony głównej Zdjęcia: Rafał Głyżewski
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.