24 listopada 2024 . Temperatura powietrza 5.38 °C . Gości na portalu: 73 . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2020-09-06, godz.22:05Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska realizuje rozmaite przedsięwzięcia przede wszystkim w obrębie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Ważnym obszarem jego działalności jest także turystyka i krajoznawstwo.
Rajd rowerowy TPW
Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska realizuje rozmaite przedsięwzięcia przede wszystkim w obrębie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Ważnym obszarem jego działalności jest także turystyka i krajoznawstwo.
W minioną sobotę, 5 września 2020 r., TPW zorganizowało rajd rowerowy pn. „Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe okolic Wyrzyska”. Przelotne opady deszczu, które występowały tego dnia, nie zakłóciły znakomitej atmosfery panującej w ponad -trzydziestoosobowej grupie rowerzystów, którzy pokonali niezwykle malowniczą trasę liczącą ok. 30 km. Rajd był już naszym trzecim tegorocznym wydarzeniem współfinansowanym przez Powiat Pilski (1 lipca odbył się spływ kajakowy po Rurzycy, a kilka dni później wycieczka autokarowa do pałaców leżących na Krajnie- w Runowie Krajeńskim, Sypniewie i Komierowie).
Na start wyprawy przybyli radni Rady Powiatu w Pile- Iwona Schulz i Stefan Rymer oraz leśniczy Leśnictwa Zielonagóra – Tomasz Gondek.
Trasa wiodła od parkingu w Polanowie leśną ścieżką dydaktyczną na Dębową Górę ( 192 m n.p.m.), na której stokach leży rezerwat przyrody „Zielona Góra” (o pow. 96,09 ha, założony w 1968 r.)- urokliwy teren porośnięty grądem, cechujący się bogatą rzeźbą terenu i wieloma rzadkimi gatunkami flory. Następnie, korzystając z uprzejmości Koła Łowieckiego „Żubr” , na krótki postój zatrzymano się w stanicy myśliwskiej ‘Hubertus”. Po opuszczeniu lasu zjechano pięknym odcinkiem szosy od Krostkowa do Bąkowa, gdzie można było podziwiać z jednej strony drogi lesiste wzgórza morenowe, a z drugiej – dolinę Noteci, obszar chronionego krajobrazu.
Dalsza część rajdu prowadziła właśnie przez dolinę tej rzeki, najważniejszej w naszym powiecie, przez Żuławkę – osadę olęderską, założoną w XVIII w. W tej wsi archeolodzy odkryli drewniane konstrukcje przeprawowe przez Noteć ( od neolitu do brązu) – ewenement na skalę europejską. Dolina Noteci odznacza się niezwykłymi walorami przyrodniczymi, jest ostoją wielu gatunków roślin i zwierząt, fascynujący jest też jej krajobraz.
Bezpieczny przejazd zapewnili funkcjonariusze Komisariatu Policji w Wyrzysku.
Wszyscy rowerzyści otrzymali w Osieku nad Notecią, który był kresem wyprawy, pamiątkowe kubki oraz przekazane przez starostę pilskiego – Eligiusza Komarowskiego albumy „Po prawej stronie Noteci. Przyroda powiatu pilskiego” i mapy „Powiat pilski. Mapa turystyczna ze szlakami rowerowymi”. Oba wydawnictwa stanowią cenne upominki dla uczestników rajdu, promującego przyrodę i krajobrazy południowej części naszej gminy , tj. okolic Wyrzyska leżących w obrębie rezerwatu „Zielona Góra” i Dolinie Środkowej Noteci.
Tekst: Piotr Holc
Zdjęcia: Mirosław Pankanin
Powrót do strony głównej Zdjęcia: Mirosław Pankanin
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.