//

Dzisiaj jest niedziela
24 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
4.75 °C

.
Gości na portalu: 64
.
Polecamy
Wybudują drogę w Auguścinie
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2020-11-24, godz.16:37

Wyjaśnienia dotyczące gospodarki odpadami

W piątek, 20 listopada 2020 roku Związek Międzygminny "Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi" opublikował na swojej stronie internetowej kilka wyjaśnień dotyczących aktualnej sytuacji w gospodarce odpadami komunalnymi w naszym regionie, a w szczególności związanych z wyjściem ze Związku Gminy Okonek i Gminy Wyrzysk. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu PRGOK oraz wyjaśnienia Burmistrz Wyrzyska Bogusławy Jagodzińskiej odnoszące się do informacji.

Szanowni Państwo! Mieszkańcy gmin oraz Radni Rad Gmin należących do Związku Międzygminnego PRGOK!

Zwracamy się do Państwa z kilkoma wyjaśnieniami dotyczącymi aktualnej sytuacji w gospodarce odpadami komunalnymi w naszym regionie.

Istotą utworzenia w 2013 roku Związku Międzygminnego było zgodne współdziałanie gmin, w celu lepszego przygotowania się do zmian prawnych, nazywanych „rewolucją śmieciową”. Podejmowane na przestrzeni lat decyzje Zarządu oraz Zgromadzenia Związku pozwoliły na utrzymanie stabilnej sytuacji w zakresie poprawności gospodarowania odpadami komunalnymi oraz związanych z tym kosztów. Niestety mamy obecnie do czynienia z rozchwianiem sytemu prawnego, skutkującym wzrostem kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Związek tworzą uczestniczące w nim Gminy, które poprzez swoich przedstawicieli w Zgromadzeniu Związku podejmują decyzje odnośnie kierunków i sposobu działania w przekazanym Związkowi zakresie kompetencji, mając na uwadze dobro wspólne uczestniczących w nim Gmin. W poczuciu tego wspólnego interesu, mając na uwadze konieczność rozwijania selektywnej zbiórki odpadów, podjęto decyzję dotyczącą wybudowania w każdej uczestniczącej gminie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W efekcie powstało 13 takich punktów, na terenie 12 gmin członkowskich. Aby móc zrealizować ten projekt, pozyskano 85% dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zobowiązując się do utrzymania trwałości projektu przez kolejnych 5 lat, to jest do 2025 roku, obejmującej liczbę wybudowanych punktów oraz liczbę mieszkańców objętych projektem.

W podjęciu decyzji o rozpoczęciu projektu uczestniczyli przedstawiciele gmin członkowskich, którzy także udostępnili tereny przeznaczone na realizację punktów. W przypadku dwóch Gmin, Okonka oraz Wyrzyska, przed ostatecznym rozliczeniem projektu z NFOŚiGW, Rady tych gmin podjęły decyzję o wystąpieniu ze Związku z dniem 1 stycznia 2021 roku. Zagroziło to Związkowi, jako beneficjentowi przyznanych przez NFOŚiGW środków finansowych, w związku z niedotrzymaniem warunków trwałości projektu, koniecznością zwrotu całości przyznanych środków. Wskazuje na to odpowiedź, jakiej na wystąpienie Burmistrzów Okonka i Wyrzyska udzieliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, jako Instytucja Pośrednicząca.

„Podpisując porozumienie ze Związkiem w zakresie realizacji projektu POIiŚ, byliście Państwo świadomi zasad, które obowiązują podczas realizacji inwestycji dofinansowywanej ze środków UE, w przypadku której utrzymanie trwałości projektu, w tym efektu ekologicznego jest priorytetem. Instytucja Pośrednicząca, mając na uwadze wniosek Instytucji Wdrażającej
oraz Beneficjenta, pismem nr DFE-III.792.37.2018.AP z 28.07.2020 r. wyraziła zgodę na zmniejszenie zakresu rzeczowego projektu z 13 do 11 PSZOK, tym samym zmniejszenie wskaźnika określonego jako efekt ekologiczny, tj. liczba osób objętych systemem zagospodarowania odpadami z 173 483 do 149 930 osób, oraz zwrot części środków otrzymanych przez Beneficjenta na realizację projektu (tj. wydatków poniesionych na PSZOK na terenach gmin występujących ze Związku: Wyrzysk i Okonek) wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych. Zmniejszenie wskaźników przed końcowym rozliczeniem projektu oraz zwrot środków, proporcjonalny do zmniejszonego efektu ekologicznego jest działaniem, które może zapobiec przed koniecznością zwrotu w przyszłości całości dofinansowania przyznanego na realizację projektu”.

Powyższe wyjaśnienie jednoznacznie wskazuje na słuszność podjętych we wspólnym interesie uczestników Związku działań. Ich konsekwencją stała się konieczność zwrotu przez Związek nienależnie pobranych środków finansowych w wysokości 2 340 287,33 zł, na co Związek pozyskał krótkoterminowy, wymagający spłaty do końca bieżącego roku, kredyt. Aby umożliwić tę spłatę, Zgromadzenie Związku podjęło uchwałę, na mocy której Gminy uczestniczące miały wpłacić środki finansowe w określonych wysokościach. Uchwała ta zobowiązała Gminy Okonek i Wyrzysk do wpłaty środków finansowych w wysokości pozyskanego z Funduszu dofinansowania, związanego ze sfinansowaniem części infrastruktury PSZOK trwale związanej z gruntem, gdyż z mocy prawa infrastruktura ta stanie się z dniem 1 stycznia 2021 r. własnością gmin wychodzących ze Związku.

Niestety wpłaty z tych dwóch gmin nie wpłynęły na konto Związku w przypisanym terminie. Aby więc zapewnić możliwość spłaty zaciągniętego kredytu krótkoterminowego, Zgromadzenie Związku podjęło decyzję umożliwiającą Zarządowi zaciągnięcie pożyczek od Gmin, na łączną kwotę pokrywającą zaciągnięty kredyt. Pożyczki te mają charakter dobrowolny, jednakże należy zwrócić uwagę na fakt, że Związek nie posiada wolnych środków finansowych umożliwiających pokrycie braku wpłat ze strony Gmin Okonek i Wyrzysk. Co więcej, ustalona od dnia 1 kwietnia br. stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie pokrywa bieżących wydatków związanych z utrzymaniem systemu, co wywołało konieczność podjęcia także decyzji o ustaleniu wpłat gmin członkowskich z tytułu udziału w kosztach działalności Związku. Związki gminne podlegają bowiem prawu samorządowemu, także w zakresie kształtowania swojego budżetu.

Zrozumiałe jest przy tym poszukiwanie przez Gminy uczestniczące w Związku Międzygminnym rozwiązań zmierzających do stabilizacji kosztów prowadzenia systemu i związanych z tym opłat ponoszonych przez mieszkańców. Upatrywanie poprawy sytuacji w opuszczeniu Związku wydaje się być błędem, gdyż faktyczne koszty kształtowane są pod wpływem ofert składanych przez operatorów w przetargach, a te są pochodną w głównej mierze masy odbieranych odpadów, a także kosztów ich odbioru oraz zagospodarowania. Niezwykle ważne jest przy tym, aby opłaty były wnoszone przez wszystkich do tego zobowiązanych mieszkańców, gdyż ma to bezpośredni wpływ na kalkulację wysokości ustalanych stawek opłaty.




Wyjaśnienie Burmistrza Wyrzyska
do komunikatu Związku Międzygminnego PRGOK w Pile z dnia 20 listopada 2020 r.

W opublikowanym komunikacie mającym stanowić wyjaśnienie aktualnej sytuacji w gospodarce odpadami komunalnymi w naszym regionie, opublikowano jednostronny i wybiórczy materiał nie oddający w całości faktów dotyczących kwestii wzajemnych rozliczeń pomiędzy Związkiem, a Gminami występującymi.

1. Zacytowano jednostronnie część pisma Ministerstwa Klimatu i Środowiska, jako Instytucji Pośredniczącej cyt.:
„Podpisując porozumienie ze Związkiem w zakresie realizacji projektu POIiŚ, byliście Państwo świadomi zasad, które obowiązują podczas realizacji inwestycji dofinansowywanej ze środków UE, w przypadku której utrzymanie trwałości projektu, w tym efektu ekologicznego jest priorytetem. Instytucja Pośrednicząca, mając na uwadze wniosek Instytucji Wdrażającej oraz Beneficjenta, pismem nr DFE-III.792.37.2018.AP z 28.07.2020 r. wyraziła zgodę na zmniejszenie zakresu rzeczowego projektu z 13 do 11 PSZOK, tym samym zmniejszenie wskaźnika określonego jako efekt ekologiczny, tj. liczba osób objętych systemem zagospodarowania odpadami z 173 483 do 149 930 osób, oraz zwrot części środków otrzymanych przez Beneficjenta na realizację projektu (tj. wydatków poniesionych na PSZOK na terenach gmin występujących ze Związku: Wyrzysk i Okonek) wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych. Zmniejszenie wskaźników przed końcowym rozliczeniem projektu oraz zwrot środków, proporcjonalny do zmniejszonego efektu ekologicznego jest działaniem, które może zapobiec przed koniecznością zwrotu w przyszłości całości dofinansowania przyznanego na realizację projektu”.

Nie zacytowano natomiast treści pisma z dnia 05 listopada 2020 r. Ministerstwa Klimatu i Środowiska nr DFE-WM.321.4.45.2020.JK skierowanego do Burmistrzów Gminy Wyrzysk i Gminy Okonek (które ZM PRGOK otrzymał również do wiadomości), z którego jednoznacznie wynika, iż dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska jako Instytucji Wdrażającej najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie projektu PSZOK w pierwotnej formie tj. przez 5 lat od momentu otrzymania przez Beneficjenta (Związek ) płatności końcowej.

W przeciwnym razie należało liczyć się z konsekwencjami zwrotu środków przez Beneficjenta czyli Związek.


Jest to dowód potwierdzający okoliczność, iż jedynie decyzje Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” w Pile doprowadziły do konieczności rozliczeń z Funduszem , a konsekwencją tych decyzji są skutki finansowe, które mają ponieść Gminy uczestniczące w Związku.

2. Podano nieprawdziwą informację, że po wystąpieniu ze Związku Gminy Okonek i Gminy Wyrzysk: „ części infrastruktury PSZOK trwale związanej z gruntem, z mocy prawa stanie się z dniem 1 stycznia 2021 r. własnością gmin wychodzących ze Związku.”

Takie twierdzenie jest obarczone wadą, albowiem z treści łączącej Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” w Pile i Gminę Wyrzysk umowy użyczenia gruntu z dnia 16.06.2016 r., a dokładnie z § 2 ust. 3 zdanie drugie umowy wynika jedynie, iż z mocy prawa następuje rozwiązanie umowy użyczenia gruntu z dniem ustania członkostwa, w przypadku gdy Użyczający (Gmina) wystąpi ze Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” w Pile.

Treść umowy użyczenia z dnia 16.06. 2016 r. w ogóle nie zawiera postanowień dotyczących sposobu czy zasad rozliczenia nakładów czy też korzystania z nakładów w postaci PSZOK przez strony umowy na użyczonej nieruchomości po rozwiązaniu umowy.

Zupełnie dowolne i nie wynikające z przepisów prawa czy to miejscowego (Statutu Związku ) czy powszechnie obowiązujących jest więc twierdzenie, iż z mocy prawa Gmina Wyrzysk przejęła majątkowe aktywa trwałe PSZOK z obowiązkiem zapłaty, gdyż nakład majątkowy w postaci PSZOK nadal stanowi własność Związku.

Związek dokonując takich władczych i nie znajdujących oparcia w obowiązujących uregulowaniach prawnych rozstrzygnięć zapomina, iż stosunki prawne łączące Związek z Gminą są oparte na zasadzie równorzędności, a jakiekolwiek rozliczenia związane z ustaniem członkostwa podejmowane w postaci władczych działań właściwych stosunkom administracyjnym nie znajdują w sprawie zastosowania i są bezskuteczne.

Jako Burmistrz Wyrzyska, dałam wyraz temu stanowisku, w skierowanym do Związku w dniu 19 listopada 2020 r. sprzeciwie do uchwały Nr XIX/75/2020 Zgromadzenia ZM PRGOK z dnia 12 listopada 2020 r. w sprawie ustalenia wysokości oraz terminu wpłat gmin, uczestników Związku Międzygminnego PRGOK z tytułu udziału w rozliczeniu kosztów budowy PSZOK na nieruchomościach Gminy i Miasta Okonek oraz Gminy Wyrzysk, w związku z ustaniem członkostwa Gmin w związku międzygminnym.

Dodam, że do dnia dzisiejszego nie nastąpiło rozpatrzenie przez Związek ww. sprzeciwu.

Burmistrz Wyrzyska
(-) Bogusława Jagodzińska

   

Powrót do strony głównej    




Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.