//

Dzisiaj jest niedziela
24 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
4.19 °C

.
Gości na portalu: 72
.
Polecamy
Wybuduj± drogê w Augu¶cinie
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Wyrzysk, dodano: 2020-12-27, godz.13:10

Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju dotar³o do Wyrzyska

Dnia 18.12.2020 r. harcerki z 6 Dru¿yny Harcerskiej „Soko³y” im. Franciszka Muracha dzia³aj±cej przy Szkole Podstawowej im. Powstañców Wielkopolskich w Wyrzysku przekaza³y Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju do ko¶cio³a. Ten cenny ogieñ zosta³ uroczy¶cie wniesiony przez druhny podczas wieczornej mszy ¶w. ¦wiat³o odebra³a tak¿e pani dyrektor wyrzyskiej szko³y Danuta Buryta-Arndt, by dzieliæ siê nim ze swoimi wspó³pracownikami oraz by krzewiæ najwiêksze warto¶ci braterstwa i pokoju.


Zwi±zek Harcerstwa Polskiego jest jedyn± organizacj± harcersk±, nale¿±c± do ¦wiatowej Organizacji Ruchu Skautowego i uczestniczy w przekazywaniu i roznoszeniu ¦wiat³a. U wyrzyskich harcerzy zwyczaj ten sta³ siê ju¿ tradycj±. Co roku przekazuj± ¦wiat³o mieszkañcom, by zap³onê³o na ich wigilijnych sto³ach, przypominaj±c o radosnej nowinie.

W Grocie Narodzenia Pañskiego w Betlejem p³onie wieczny ogieñ. To w³a¶nie od niego co roku odpala siê jedn± malutk± ¶wieczkê, której p³omieñ niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega ¶wiat. Sam moment odpalania ¦wiat³a w Betlejem jest wyj±tkowy. Dla tej idei ludzie potrafi± na chwilê siê zatrzymaæ, powstrzymaæ z³o¶æ i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego ¦wiat³a Pokoju, w zmieniaj±cych siê warunkach politycznych, nigdy nie zdarzy³o siê, by ¦wiat³o nie wyruszy³o z Betlejem w swoj± drogê. To czyni ze ¦wiat³a znak pokoju, po¶wiadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania miêdzy narodami.


Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako czê¶æ bo¿onarodzeniowych dzia³añ charytatywnych. Akcja nosi³a nazwê „¦wiat³o w ciemno¶ci” i by³a propagowana przez Austriackie Radio i Telewizjê (ORF). Rok pó¼niej patronat nad akcj± objêli skauci austriaccy.


Ka¿dego roku dziewczynka lub ch³opiec, wybrani przez ORF odbieraj± ¦wiat³o z Groty Narodzenia Pañskiego w Betlejem. Nastêpnie ¦wiat³o transportowane jest do Wiednia za po¶rednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczysto¶æ, podczas której P³omieñ jest przekazywany mieszkañcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.


Zwi±zek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju od 1991 roku. Tradycj± jest, i¿ ZHP otrzymuje ¦wiat³o od s³owackich skautów. Przekazanie ¦wiat³a odbywa siê naprzemiennie raz na S³owacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazuj± ¦wiat³o dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Bia³orusi, na zachód do Niemiec, a tak¿e na pó³noc – do Szwecji.


Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei ¿ycia pozbawionego konfliktów i wa¶ni. My, harcerze, roznosz±c Betlejemski Ogieñ po ca³ym kraju i przekazuj±c go poza granice Polski, pe³nimy s³u¿bê, ulepszamy ¶wiat. Dzia³aj±c w swoim mie¶cie, regionie, najbli¿szej okolicy, pokazujemy, co oznacza niesienie pokoju oraz idei braterstwa.

Tegorocznym has³em Betlejemskiego ¦wiat³a pokoju jest „¦wiat³o S³u¿by” Droga m³odego druha czy druhny do bycia ¶wiadomym cz³onkiem ZHP rozpoczyna³a siê od przygotowania do z³o¿enia przyrzeczenia harcerskiego. Ka¿dy z nas poznawa³ w tym czasie historie, bohaterów oraz przede wszystkim idea³y, które przy¶wiecaj± harcerzom. Kiedy uznali¶my, ¿e s± to warto¶ci, wed³ug których chcemy ¿yæ, z³o¿yli¶my przyrzeczenie harcerskie. W uroczysty sposób obiecali¶my „ca³ym ¿yciem pe³niæ s³u¿bê Bogu i Polsce” oraz bli¼nim, przestrzegaj±c Prawa Harcerskiego.


Aby Dzie³o Bo¿e rozwija³o siê na ziemi potrzeba harcerskich r±k w bardzo konkretnych sytuacjach. Czêsto jest to codzienna i niewidoczna s³u¿ba, której nie da siê bezpo¶rednio opisaæ. Mo¿e przybieraæ ona formê zmagania siê ze s³abo¶ciami, czy sk³onno¶ciami do z³ego i grzechu. To tak¿e s³u¿ba Ko¶cio³owi i jego cz³onkom. To równie¿ praca nad sob± tak, aby w³asnym przyk³adem dzia³ania zainteresowaæ i pokazaæ drugiemu, kto jest dla mnie ¼ród³em wszelkiego dzia³ania.


Pe³niæ harcersk± s³u¿bê bêdziemy w blasku ognia z Groty Narodzenia Pañskiego w Betlejem. Dlatego tegoroczne has³o Betlejemskiego ¦wiat³a Pokoju to „¦wiat³o S³u¿by”. Chcemy w nowonarodzonym Jezusie zobaczyæ Syna Cz³owieczego, który nie przyszed³, aby Mu s³u¿ono, lecz ¿eby s³u¿yæ. (por. Mk 10,45).

Pamiêtajmy - Betlejemskie ¦wiat³o Pokoju to nieod³±czny element adwentowego przygotowania do Bo¿ego Narodzenia w Polsce. Przygotujmy nasze serca na przyj¶cie Jezusa.

6 DH „Soko³y”   

Powrót do strony g³ównej