24 listopada 2024 . Temperatura powietrza 0.94 °C . Gości na portalu: 70 . |
-Transport mebli ... (czytaj więcej) -Transport mebli -Przeprowadzki ... (czytaj więcej) . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2021-04-16, godz.20:01W Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 240 osób, które ukończyły 100 lat życia. Na terenie pilskiego oddziału ZUS najstarszy z dostojnych Jubilatów ma 105 lat. Natomiast najstarsza stulatka w naszym województwie obchodziła w tym roku 111 urodziny.
Powrót do strony głównej
100 lat! Świadczenie honorowe z ZUS
W Wielkopolsce emeryturę wyjątkową pobiera 240 osób, które ukończyły 100 lat życia. Na terenie pilskiego oddziału ZUS najstarszy z dostojnych Jubilatów ma 105 lat. Natomiast najstarsza stulatka w naszym województwie obchodziła w tym roku 111 urodziny.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca stulatkom świadczenie honorowe. Jest to świadczenie przyznawane przez Prezesa ZUS. Jubilat nabywa uprawnienia do wspomnianego świadczenia w momencie ukończenia 100 lat życia. Świadczenie to nie jest jednorazowe, ale wypłacane jest co miesiąc. Od daty przyznania, wynosi ono 100 procent obowiązującej w danym dniu kwoty bazowej. Od 1 marca 2021 r. kwota bazowa to 4512,41 zł. Ze świadczenia potrącany jest podatek i składka zdrowotna.
Sprawy o przyznanie świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat dla osób pobierających emeryturę lub rentę z ZUS, rozpatrywane są z urzędu, tzn. w celu ich przyznania nie jest konieczne złożenie wniosku. Natomiast w przypadku osób, które nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, Prezes Zakładu podejmuje decyzję na wniosek zainteresowanego.
- Oznacza to, iż wniosek o przyznanie świadczenia honorowego powinien złożyć sam zainteresowany, jego ustawowy przedstawiciel lub pełnomocnik. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie lub ustnie zgłoszone do protokołu – informuje Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce - Do wniosku należy dołączyć kserokopię dowodu osobistego, ewentualnie kserokopię paszportu i odpisu skróconego aktu urodzenia.
Poniższe treści nie są oficjalnym stanowiskiem redakcji.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.
Wpisy przedstawiają opinie zamieszczone przez czytelników portalu.