//

Dzisiaj jest niedziela
24 listopada 2024
.
Temperatura powietrza
5.13 °C

.
Gości na portalu: 71
.
Polecamy
Gromadno na podium w Trzeboniu
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2021-07-29, godz.09:35

III Biesiada Krajeńska

Krajeńskie biesiadowanie staje się tradycją w naszej gminie. Dwie poprzednie biesiady odbyły się w sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku w roku 2018 i 2019. Tym razem organizatorzy tego przedsięwzięcia: Towarzystwo Przyjaciół Wyrzyska i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wyrzysku poprosili o współpracę znakomitą instytucję – Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, które jest najlepszym miejscem na takie spotkanie.

W minioną sobotę, tj. 24 lipca br., do osieckiego skansenu przybyło wielu miłośników ludowości, by spędzić kilka godzin na wspólnym śpiewaniu różnych pieśni i oglądaniu występów zespołów.


Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała burmistrz Wyrzyska Bogusława Jagodzińska – jako gospodarz biesiady, a starosta pilski Eligiusz Komarowski, który objął honorowym patronatem to wydarzenie, podzielił się swoimi refleksjami, odnosząc się bardzo przychylnie do takiej formy propagowania kultury ludowej. Wśród zaproszonych gości byli radni Rady Powiatu w Pile: Iwona Schulz, Almuetaz Bellah Nasrullah i Stefan Rymer oraz radni Rady Miejskiej w Wyrzysku. Nie mogło oczywiście zabraknąć prof. Jowity Kęcińskiej-Kaczmarek – wybitnej znawczyni Krajny i jej męża Konrada Kaczmarka – uznanego pisarza krajeńskiego. Prowadzenia biesiady podjęli się ponownie: Magdalena Smełsz – dyrektor M-GOK w Wyrzysku i Piotr Holc – przewodniczący TPW.


Tradycyjnie już zabrzmiał Hymn Krajny – przepiękna pieśń, która powstała w 1932 r. (słowa: Paweł Jasiek, muzyka: Bernard Pietrzak), w wykonaniu wszystkich uczestników spotkania.



Jako pierwsi pojawili się na scenie „Krajniacy” z Wielkiego Buczka, kierowani od 50 lat przez prof. Jowitę Kęcińską-Kaczmarek, a po nich wystąpiły „Osieczanki” działające od 2016 r. przy wyrzyskim ośrodku kultury (ich instruktorem jest od początku Danuta Błażejczak). Oba zespoły – jak zwykle w wyśmienitej formie – włączyły publiczność do wspólnego śpiewania. Formacją, która do tej pory nie gościła na poprzednich biesiadach, była „KliMagJa” ze Złotowa, grupa o bardzo obszernym repertuarze (od muzyki średniowiecznej, poprzez m.in. bluesa po folk), posiadająca imponujące instrumentarium ( rozmaite flety, instrumenty klawiszowe, gitary, skrzypce, dudy, cymbały, duduka, trombitę i wiele innych). Jej występ przyjęty został również owacyjnie w skansenowskim amfiteatrze.


Uczestnicy biesiady mogli też zwiedzać muzealne ekspozycje, skosztować znakomite potrawy z firmy Rafała Maławego, wziąć udział w warsztatach quillingu prowadzonych przez Renatę Białowąs (z zespołu „Krajniacy”), wreszcie nabyć wydawnictwa „Krajniaków” i zaopatrzyć się w miód z pasieki Konrada Kaczmarka, który nie tylko jest pisarzem, ale też pasjonatem pszczelarstwa.

Wydarzenie zostało sfinansowane z budżetu Gminy Wyrzysk i Powiatu Pilskiego, a patronatem medialnym objęły je Radio Nakło i portal internetowy Nasz Wyrzysk.


Biesiada była trzecim wspólnym przedsięwzięciem TPW i M-GOK (po Nocy Świętojańskiej i uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę wizyty Józefa Piłsudskiego w dawnym powiecie wyrzyskim) zrealizowanym w bieżącym roku. Nasza przyjacielska dotychczasowa współpraca, do której bardzo chętnie dołączyło Muzeum Kultury Ludowej w Osieku n. Notecią, przy szczególnym zaangażowaniu dyrektora Romana Skiby, zaowocuje z całą pewnością podobnymi inicjatywami w przyszłości.

Tekst: TPW   
Zdjęcia: UM w Wyrzysku i TPW   


Powrót do strony głównej