Dzisiaj jest środa
1 grudnia 2021
.
Temperatura powietrza
-0.19 °C

.
Gości na portalu: 27
.
Polecamy
Zatrzymał się w rowie
Nadchodzące wydarzenia
Nasze filmy
   Osiek nad Notecią, dodano: 2021-11-24, godz.23:14

103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Dzień 11 listopada dla naszej Ojczyzny jest datą bardzo ważną, bowiem tego dnia obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczna, 103 rocznica tego wydarzenia, stała się dla społeczności naszej szkoły sposobnością do podjęcia refleksji nad naszą wolną i niepodległą Ojczyzną. Bo jak pisał św. Jan Paweł II Polska, skreślona z map Europy i świata, w roku 1918 zaistniała na nich z powrotem i od tego czasu istnieje na nich ciągle.


W piątek, 12 listopada 2021 roku, najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz z klas 0 – III spotkali się na krótkim spotkaniu historycznym prowadzonym przez Panią Dyrektor Małgorzatę Lewandowską. Uczniowie dowiedzieli się o sytuacji ówczesnej Polski, wysłuchali piękne piosenki ukazujące wydarzenia tamtego czasu. Po krótkiej historii naszego narodu wraz ze swoimi nauczycielkami wykonały prace plastyczne związane z postacią Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Pandemia i związane z nią obostrzenia niestety zmusiły do przeżywania uroczystości 11 listopada w naszej szkolnej społeczności w innej odsłonie. Koronawirus niestety uniemożliwił spotkanie wszystkich uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości na uroczystym apelu patriotycznym. Natomiast Pani Dyrektor Małgorzata Lewandowska stała się pomysłodawczynią idei, aby apel przygotowany przez naszych uczniów został nagrany. I też tak się stało. Uczniowie biorący w nim udział, którzy dobrowolnie wyrazili chęć, spotkali się w hali sportowej w czwartek, 18 listopada. Powstało nagranie, które jest pięknym upamiętnieniem tego dnia, w którym świętowaliśmy 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.


Apel został przygotowany przez panią Iwonę Schulz oraz ks. Patryka Styba. Wzięli w nim udział uczniowie klas V oraz VIII, a także nasz chór szkolny pod czujnym okiem pana Leszka Kusza. Piękną dekorację przygotowała pani Edyta Marzoch – Gryczka, natomiast nagranie filmu i przygotowanie hali to zasługa pana Łukasza Dłoniaka.


Kolejna rocznica odzyskania niepodległości to zawsze okazja do naszej pamięci i wdzięczności. Kilka dni przed obchodami patriotycznymi w naszej szkole odbył się konkurs historyczny pt. „Drogi do Niepodległości”. W naszej szkole to już III edycja takiej formy sprawdzenia wiedzy. Chętni przedstawiciele klas siódmych i ósmych zmagali się przez 40 minut z testem zawierającym pytania, które dotyczyły walki Polaków o niepodległość. Odpowiedzialnymi za przygotowanie uczniów byli: pani Iwona Schulz i ks. Patryk Styba. Trzyosobowe drużyny poradziły sobie bardzo dobrze z testem zawierającym szereg szczegółowych pytań z historii naszej Ojczyzny.
Wyniki szkolnego konkursu historycznego przedstawiają się następująco:
I miejsce – reprezentanci klasy VIII D, którą tworzyli: Wiktoria Gabrielyan, Zuzanna Kaczmarek, Kamil Panek
II miejsce zdobyli uczniowie klas: VIII B: (Maja Kaczmarek, Kacper Narożny, Mikołaj Tuchalski) oraz VIII C: (Kacper Bryś, Klaudia Pydyś, Mikołaj Rerek).
Na III miejscu uplasowali się uczniowie klasy VII A, w składzie: Aleksander Lewandowski, Alan Świerczyński, Filip Turbiak.

Komisja konkursowa przyznała także wyróżnienia, które otrzymali reprezentanci klas: VII B (Mirosław Gajewski, Magdalena Nowakowska, Adam Matuszewski), VII C (Nadia Burzynska, Julia Jańczyk, Amelia Małecka) oraz VIII A (Jan Bonar, Weronika Stelmach, Błażej Znamirowski).

Wszelkie inicjatywy podjęte w naszej szkole związane z dniem 11 listopada obudziły w nas od nowa tę świadomość, że Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. Po raz kolejny przypomnieliśmy sobie, że szacunek dla Ojczyzny wyraża się przez postawę służby oraz troski i odpowiedzialności za potrzeby i los konkretnych ludzi. Zawiera się w ich trudnych i dramatycznych losach. Niesie w sobie odpowiedzialność, właściwą każdej i każdemu z nas, za nasze wspólne dobro, jakim jest Polska.

Link do nagrania https://www.youtube.com/watch?v=VBaqnS7JjjA&t=3s

Tekst i zdjęcia: Iwona Schulz/ ks. Patryk Styba   

   Temat wyświetlono: 599 razy.
Powrót do strony głównej