24 listopada 2024 . Temperatura powietrza 1.06 °C . Gości na portalu: 50 . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Osiek nad Notecią, dodano: 2022-03-12, godz.01:20Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony po to, byśmy wszyscy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych na całym świecie tych regionalnych, narodowych, jak i oficjalnych, czy nieoficjalnych. Tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Mamy pamiętać, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony po to, byśmy wszyscy uświadomili sobie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków ojczystych na całym świecie tych regionalnych, narodowych, jak i oficjalnych, czy nieoficjalnych. Tych mających ogromny zasięg i tych użytkowanych tylko przez nielicznych. Mamy pamiętać, że dbając o język, chronimy kulturę i tożsamość kulturową.
W Szkole Podstawowej w Osieku nad Notecią oprócz lekcji, w czasie których nauczyciele starali się na różne sposoby przypominać o tym, jak ważna jest dbałość o nasz język ojczysty, odbyły się także liczne konkursy, w które zaangażowali się uczniowie z klas 1-8.
W klasach starszych - siódmych i ósmych, uczniowie „zdradzili”, jakimi słowami posługują się na co dzień w slangu młodzieżowym. Oto one!
Chętni uczniowie wykonali także interaktywne krzyżówki.Jako hasła pojawiły się w nich zapomniane wyrazy, które coraz rzadziej goszczą w słowniku współczesnego Polaka. Wśród wszystkich uczniów wyłoniono zwycięzców:
1. miejsce – Kacper Bryś z klasy 8c
2. miejsce – Julia Jańczyk z klasy 7c
3. miejsce – Anna Belka z klasy 8a
Wśród młodszych uczniów naszej szkoły największą popularnością cieszył się konkurs polegający na wykonaniu plakatu, który w sposób symboliczny odnosiłby się do tego święta. Nagrodziliśmy:
1. miejsce – Kamil Kołodziej z klasy 3a
2. miejsce – Nikodem Janeczko z klasy 4a
3. miejsce – Nadia Rybacka z klasy 3a
Wyróżnienia otrzymali: Emilia Gajewska z klasy 4b, Jakub Bryś z klasy 2b i Wojciech Lewandowski z klasy 1b.
Nasi uczniowie uwielbiają czytać, mają też ulubionych bohaterów literackich. W tej konkurencji ich zadaniem było przebrać się za jedną z książkowych postaci. Nasi zwycięzcy:
1. miejsce – Marta Rerek z klasy 5a, jako Ania Shirley
2. miejsce – Nadia Rybacka z klasy 3a, jako Czerwony Kapturek
3. miejsce – Konrad Zmarlik z klasy 4a, jako Harry Potter
Wyróżnienia otrzymali: Emilia Gajewska z klasy 4b - Hermiona, Szymon Jagodziński z klasy 1b - Zorro i Nikodem Janeczko z klasy 4a – Szalony Kapelusznik.
Ostatnia konkurencja – stworzenie papierowej wersji Słowniczka Zapomnianych Wyrazów stała się dla uczniów nie lada wyzwaniem. Okazało się, że słownik może być okrągły, mieć nadpalone kartki a hasła układać się mogą w całkiem zabawną historyjkę o pewnym huncwocie, czyli niesfornym chłopcu.
W tej konkurencji zwyciężyli:
1. miejsce – Julia Giese – Stolarska z klasy 1b
2. miejsce – Konrad Zmarlik z klasy 4a
3. miejsce – Kacper Pająk z klasy 4c
Wyróżnienia otrzymali: Aleksander Klapa z klasy 2a, Emilia Zbieralska z klasy 4a, Szymon Jagodziński z klasy 1b.
Nad wyłonieniem zwycięzców obradowało jury w składzie: Pani Małgorzata Pawlaczyk, Pani Edyta Marzoch – Gryczka oraz Pani Marta Żupinska. Serdecznie im dziękuję! To było naprawdę trudne zadanie! Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę jeszcze wielu sukcesów! Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody zostaną wręczone na najbliższym apelu porządkowym.
Joanna Lewandowska
Powrót do strony głównej