23 listopada 2024 . Temperatura powietrza -1.56 °C . Gości na portalu: 76 . |
- ... (czytaj więcej) . |
Nadchodz ce wydarzenia
Nasze filmy
Z miejscowo ci
» Augu cin» B kowo
» D bki
» Dobrzyniewo
» Falmierowo
» Glesno
» Gromadno
» Konstantynowo
» Kosztowo
» Ko cierzyn Wielki
» M otk wko
» Osiek nad Noteci
» Polanowo
» Ruda
» Rz szkowo
» Wyrzysk
» Wyrzysk Skarbowy
» elazno
» u awka
Wyrzysk, dodano: 2022-11-15, godz.17:11W wyrzyskiej szkole – zgodnie z tradycją – uroczyście obchodzimy rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości dnia 11 listopada. Z tej też okazji grupa uczniów pod opieką nauczycielek: pani Aleksandry Walczak, pani Edyty Kałużnej i pani Darii Maciejewskiej zaprezentowała program artystyczny, w którym przybliżyła tło historyczne wydarzeń z okresu rozbiorów, narodowych powstań XIX wieku, pierwszej wojny światowej oraz odzyskania niepodległości w roku 1918.
Listopadowa zaduma nad niepodległością…
W wyrzyskiej szkole – zgodnie z tradycją – uroczyście obchodzimy rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości dnia 11 listopada. Z tej też okazji grupa uczniów pod opieką nauczycielek: pani Aleksandry Walczak, pani Edyty Kałużnej i pani Darii Maciejewskiej zaprezentowała program artystyczny, w którym przybliżyła tło historyczne wydarzeń z okresu rozbiorów, narodowych powstań XIX wieku, pierwszej wojny światowej oraz odzyskania niepodległości w roku 1918.
Motto naszego wystąpienia stanowiły słynne słowa marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje
na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.” Na wstępie głos zabrała pani dyrektor – Danuta Buryta-Arndt, która dodała otuchy występującym, podkreślając swoją dumę z talentu i zapału uczniów. Prezentując wymowne słowa poety, nawiązała do słów ojczyzna i patriotyzm oraz symbole narodowe. Odniosła się
do rozumienia patriotyzmu, szczególnie patriotyzmu czasów pokoju, oraz Polski - ojczyzny, które dla każdego rodaka powinny być drogowskazem w życiu codziennym. Ważnym elementem naszego spotkania był Niepodległościowy Apel Pamięci przygotowany przez naszego nauczyciela historii, majora rezerwy WP – pana Jarosława Odrobińskiego. Na wezwania kombatantów, weteranów, legionistów oraz innych bohaterów narodowych – także tych lokalnych – słowami „Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!” odpowiadali chóralnie ubrani odświętnie harcerze. Apel pamięci nie mógł również obyć się bez werblisty – Antoniego Dubera z klasy 8c, który nadał tej doniosłej chwili właściwy nastrój. Pan Ryszard Sell – nauczyciel historii naszej szkoły oraz Radny Rady Miejskiej w Wyrzysku – przygotował interesującą prezentację pt. „Jak zmieniały się granice naszego kraju?”. Dzięki niej w wyrazistej, rysunkowej wersji, z dynamiczną muzyką w tle unaoczniono młodzieży, jakie losy spotkały Polskę od jej narodzin aż do wybuchu i zakończenia I wojny światowej.
Gdy przyszedł czas, by zaprezentować się na scenie nie mogło zabraknąć wymownych słów polskich poetów, które przedstawiły zdolne dzieci z klas: 3a (Natalia Siwiak, Dawid Meller), 5c (Nikola Jaworska, Wiktoria Dułak, Agata Katafiasz, Gabriela Duber, Zofia Pietrasik, Olga Durau, Magdalena Jańczak, Martyna Olszak), 7a (Aleksandra Wawrzyniak, Justyna Werner, Pola Badura, Zuzanna Gibała) i 7b (Weronika Pinkowska, Marika Kobierowska, Justyna Frąckowiak, Amelia Wolska). Tło deklamacji stanowiły nastrojowe utwory muzyczne – wokalne oraz te wykonane przy akompaniamencie gitary
i skrzypiec. Przepiękną grą na instrumentach pochwaliły się ósmoklasistka Natalia Ligenza, zaś interpretacją smyczkową pieśni „O mój rozmarynie” popisała się trzecioklasistka – Blanka Lemańczyk. Patriotyczne pieśni, które porywają serca rodaków wykonali kolejno – Igor Kwasiński z klasy 8c, Jacek Weckwerth z klasy 5c oraz Natalia Ligenza z klasy 8c. Na oklaski zasłużyły także chóralne występy uczniów z klasy 3a, którzy zaśpiewali znaną nam pieśń „Ułani”, a także zespołu pod opieką pani Edyty Kałużnej, który zaprezentował widowni „Szarą piechotę”. Nie możemy zapomnieć także o wymownej scenie, w której Polska grana przez Zuzannę Roczyńską z klasy 5c opowiadała o swoich losach podczas trzech rozbiorów. Jej oprawcy – trzej zaborcy, postaci ubrane na czarno (Zofia Neumann, Jagoda Larek, Michalina Wachowska z klasy 5c) – zdejmując po kawałku symbolicznej mapy, kraju ostatecznie doprowadziły do zniknięcia Polski z mapy, a uosobioną ojczyznę odarli z korony
i zakuli w łańcuchy. Dopiero rok 1918 przynosi wolność i ukojenie - harcerze Wiktor Szałkowski oraz Jacek Weckwerth przepędzili Rosję, Austrię i Prusy, by oswobodzić Polskę. Role konferansjerek apelu przypadły charyzmatycznym siódmoklasistkom – Lenie Jaworskiej oraz Nataszy Chałabiś z klasy 7b, które z powodzeniem poprowadziły uroczystości w dniach 9 i 10 listopada.
Uroczysta akademia zaprezentowana została dla społeczności szkolnej dwukrotnie, zaś kolejnego dnia – w nieco skróconej formie – podczas uroczystości gminnych w Klubie Miejskim. Ze strony Pani Burmistrz Bogusławy Jagodzińskiej, a także zaproszonych gości padły słowa podziękowania i podziwu dla talentu oraz patriotyzmu młodych ludzi. Mamy nadzieję, że młodzież będzie czerpać z dokonań oraz doświadczeń naszych przodków, by słowa i czyny wspomniane w apelu nauczyły nas wszystkich szacunku dla historii, a także pracy i poświęcenia dla kraju.
Społeczność szkolna – poczet sztandarowy, harcerze, dyrektor szkoły, nauczyciele wzięli udział w uroczystościach gminnych odbywających się 10 listopada 2022r. Harcerze, jak co roku, pełnili wartę i zapalili znicze przy wyrzyskich pomnikach oraz uczestniczyli w apelu pamięci przygotowanym przez mja rez. Jarosława Odrobińskiego.
Na podsumowanie warto przytoczyć wymowne słowa noblistki wyrecytowane przepięknie przez Aleksandrę, które na pewno długo jeszcze będą dźwięczały w uszach wielu z nas:
Ziemio ojczysta, ziemio jasna
Nie będę powalonym drzewem.
Codziennie mocniej w ciebie wrastam
Radością, smutkiem, dumą, gniewem.
Nie będę jak zerwana nić.
Odrzucam pusto brzmiące słowa.
Można nie kochać cię i żyć,
Ale nie można owocować.
Tekst: D. Maciejewska
Zdjęcia: A. Poniewierska
Fotorelacja z uroczystości gminnych: R. Głyżewski
Powrót do strony głównej Zdjęcia: A. Poniewierska
Fotorelacja z uroczystości gminnych: R. Głyżewski